Translation is not about words. It’s about what the words are about
However, we understand that sometimes you just want to research things yourself.
So, we have compiled a number of tools
to help you sort through some
of the questions you may have,
before you decide to contact us directly.
Než se rozhodnete nás kontaktovat.
Chcete se učit anglicky?
Musíte začít u sebe: Najděte si důvod. Pokud dostanete šanci během půl roku velmi dobře placené místo v zahraniční firmě v oboru, který máte rádi, a podmínkou pro získání tohoto místa bude dobře zvládnutý jazyk, sami budete překvapení, jak dobře vám studium půjde. Proto musíte najít dostatečně silnou motivaci – ta je 75% úspěchu.
Chtějte se změnit: Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem – my toto přísloví chápeme trochu jinak – jazyk je komplexní systém myšlenkových pochodů a ne pouhá znalost gramatiky a slovíček. Většina lidí, kteří mají problém s naučením se jazyka má ve skutečnosti problém, který leží víceméně mimo jazykovou oblast – jsou málo komunikativní, příliš komunikativní, mají malé sebevědomí, stydí se ze sebe vydávat zvuky, které v normálním životě nepoužívají. Budete se muset připravit i na to, že budete muset zapracovat i na své osobnosti.
Najděte si čas: Nikdo nemá dost času a vy nejste výjimkou. Přesto si musíte po jistou dobu udělat z angličtiny Vaši prioritu č. 3 a přizpůsobit tomu svůj časový rozvrh. Proč č. 3 a ne číslo 1? To souvisí s následujícím bodem:
Buďte realisté: Snažte se celou dobu mít realistický a praktický přístup. Každý má nějaké povinnosti – každý funguje v nějakém vztahu s ostatními lidmi a každý si musí vydělávat na chleba. Proto si musíte udělat z angličtiny prioritu č. 3. Vyhraďte si časová okna na studium s lektorem a na studium doma. Tato okna jasně komunikujte Vašemu okolí a dodržujte je. Musíte si také nastavit očekávání a cíle, které jsou náročné, ale splnitelné. Nerealistické termíny a očekávání většinou vedou k neúspěchu a poté ve frustraci, která se obrátí proti Vám, lektorům či jazyku samotnému (nemám talent na jazyky, lektor nestojí za nic, angličtina se mi nelíbí).
Stanovte si postupné cíle: Stanovte strategii, ale také taktické a měřitelné cíle. Poté tyto cíle vyhodnoťte a vyvoďte z nich důsledky.
Veďte kurz sami, tlačte na výsledky: Nečekejte, že lektor tu práci udělá za Vás. Berte lektora jako nástroj, který je potřeba navést a usměrnit. Neustále mějte na paměti, co chcete a neustále poměřujte svoji strategii i postupné cíle s dosaženým pokrokem. Opravdu to, co s lektorem děláme odpovídá mým očekáváním? Je toto cvičení praktické? Jak mi tohle pomůže přežít v zahraničí? Nestyďte se tyto otázky klást a v případě, že zjistíte, že se výuka odchyluje od vašeho plánu, komunikujte s lektory. Pokud to budete dělat již od začátku a nenecháte problém nakumulovat, určitě s tím nikdo nebude mít problém.
Žijte angličtinou: Během studia se snažte vyhledávat angličtinu aktivně. Snažte se dívat na filmy v angličtině, snažte se učit texty písní, jeďte na dovolenou, kde budete muset anglicky mluvit.
Věřte si: Důležitým pravidlem je, že se NIKDY nebudete omlouvat za svoji angličtinu. Za prvé tak vytvoříte špatné všeobecné mínění o vaší angličtině ještě dříve, než vlastně něco řeknete a za druhé, a to je hlavní, o tom většinou přesvědčíte sami sebe. Takový Američan o své francouzštině nikdy nepochybuje, natož aby se za ni omlouval. Sebevědomí je 80% úspěchu.
Pokud opravdu se rozhodnete mít takovýto přístup ke studiu, kontaktujte nás. Určitě se anglicky naučíte.